Obchody Narodowego Święta Niepodległości

    
  Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali inscenizację „Droga do wolności”. Miała ona na celu przybliżyć społeczności szkolnej ważniejsze fakty z czasów niewoli narodowej oraz przypomnieć o odwadze i poświęceniu wielu pokoleń Polaków walczących o niepodległość.

zobacz zdjęcia

Scenariusz akademii przypominał lekcję historii, przerywaną ciekawymi scenkami dramatycznymi, krótkimi tekstami poetyckimi oraz podniosłymi pieśniami patriotycznymi. Młodzi aktorzy,  wcielając  się w historyczne postacie zaborców, przedstawili  rozbiory  Polski poprzez symboliczne przecięcie mapy. Na szkolnej scenie nie zabrakło również Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, powstańców listopadowych ruszających do walki, wzruszającego pożegnania żołnierza- powstańca styczniowego z dziewczyną oraz odważnych dzieci broniących się przed germanizacją.
Zaangażowanie aktorów, przygotowana dekoracja, kostiumy i rekwizyty oraz odpowiednia oprawa muzyczna budziły wzruszenie widzów i skłaniały do refleksji.
      Na zakończenie części artystycznej młodzież sformułowała ważne wnioski na temat współczesnej postawy patriotycznej. Przypomniała, że obowiązkiem każdego Polaka jest pamięć o tych, którzy „na stos rzucili swój życia los” oraz odpowiedzialna praca dla dobra Ojczyzny. Uczniowie w symboliczny sposób wyrazili swój patriotyzm , składając biało-czerwone kwiaty i zapalając znicz pod brzozowym krzyżem na scenie, który upamiętniał poległych w walce o wolność.

Dodano: 18-11-17
Źródło: Celina Węgrzyn


Komentarze

Dodaj komentarz

Ten news nie został jeszcze skomentowany

sdf